reklama

Angličtina esperanto nikdy neporazila

Na Slovensku vládne presvedčenie, že esperanto bolo angličtinou prevalcované. Nie je to pravda. Férový zápas medzi angličtinou a esperantom nie je možný. Bránia tomu tri dôvody: esperanto a angličtina sa minuli v čase, nepatria do rovnakej váhovej kategórie a esperantu nie dovolené do zápasu nastúpiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (124)

Esperanto a angličtina sa minuli v čase

V roku 1887, keď Zamenhof zverejnil náčrt esperanta, bolo Britské impérium na vrchole moci, Spojená štáty mali občiansku vojnu za sebou a Shakespeare bol dva a pol storočia po smrti. Počet obyvateľov Spojených štátov bol v tomto období približne 50 miliónov. Odhadnime teda, že celkový počet anglicky hovoriacich bol 100 miliónov (10 na 8). Pre jednoduchosť predpokladajme, že dnes hovorí po anglicky 1 miliarda ľudí (10 na 9). Ak uvažujeme exponenciálny rast, tak angličtina bola v 8/9 trate, keď esperanto vyštartovalo. Je férové ich porovnávať?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Falošné presvedčenie o porážke esperanta umocňuje ilúzia, že pred Novembrom 89 na tom bolo lepšie ako angličtina, a potom sa karta obrátila. Dovolím si však tvrdiť, že angličtinu sa aj predtým učilo viac ľudí. Len sa o tom nehovorilo.

Esperanto a angličtina sú z rôznych váhových kategórií

Je naivné myslieť si, že máme slobodu vo výbere jazyka. V skutočnosti je nám jazyk vnútený okolnosťami, v ktorých žijeme. Veľkým jazykom najprv vydláždili cestu armády a obchodníci svetových veľmocí. Slobodne si volíme ten jazyk, ktorý je pre nás najvhodnejší. Ale ktorý jazyk takým je, o tom už bolo dávno rozhodnuté. Esperanto je možnosť rozhodnúť sa bez ohľadu na práve vládnucu veľmoc.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za angličtinou stoja štátne rozpočty bohatých krajín, obrovský trh, Hollywood, BBC, British Council... Bratislavská pobočka British Council má väčšie finančné prostriedky, ako na členské príspevky odkázaný Svetový esperantský zväz.

Pomyslite na to obrovské množstvo ľudí, ktorí sú platení, aby sa venovali angličtine: spisovatelia, redaktori, kritici, moderátori, herci, speváci, učitelia, knihovníci, jazykovedci, agenti, diplomati, ...

Angličtina sa môže oprieť o prirodzenú obnovu native speakers. Každého esperantistu však treba najprv osloviť, potom presvedčiť, a ešte naučiť jazyk. Až potom môže byť, za vlastné peniaze, pre esperanto prínosom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za týchto okolností je zázrak, čo všetko už esperanto dokázalo. Dokázala by to na jeho mieste angličtina?

Esperanto je vylúčené ešte pred zápasom

Vzhľadom na to, čo som už napísal, sa zdá prirodzené uprednostniť namiesto nováčika jazyk s tisícročnou tradíciou. Ale vek jazyka o jeho kvalitách nevypovedá. Jazyku, ktorým písal Shakespeare, dnes už ani Angličania dobre nerozumejú. Nemôžeme čakať storočia, kým sa v jazyku vytvoria slová internet, blog, iPad... Jazyk musí reagovať okamžite. Je to živý organizmus, ktorý dennodenne reaguje na podnety doby. V tomto ohľade môže esperanto pokojne súperiť s angličtinou alebo slovenčinou.

Krátko po zverejnení esperanta sa okolo neho začala vytvárať komunita ľudí, ktorá mu nahrádzala národ. Od prvých dní vznikali pôvodné literárne diela aj preklady, literárne, spoločenské aj odborné časopisy. S vlastnou literatúrou esperanto rástlo a dozrievalo. Má svojich klasikov, osobnosti, krátke dejiny, špecifické zvyky a tradície. Okolo esperanta sa tvorí unikátna medzinárodná kultúra bez hraníc a tlmočníkov, v ktorej je človek človeku najprv bratom a až potom príslušníkom toho či onoho národa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Diskusie o esperante sú však len špekuláciami založenými na argumentoch ad populum. Odporcovia aj horliví propagátori esperanta si vystačia s niekoľkými zavádzajúcimi „vedomosťami“ typu „Esperanto vytvoril v roku 1887 Poliak Zamenhof“ alebo „Má pravidelnú gramatiku bez výnimiek“. Táto hlúpa karikatúra umelého jazyka bráni esperantu dokázať, že je moderným živým jazykom.

Esperanto, odkázané na dobrovoľníkov, nie je schopné nahradiť angličtinu v dohľadnej dobe. Ale ignorancia by nám nemala brániť v poznaní, že už máme prvý skutočne medzinárodný jazyk. K dosiahnutiu prvej priečky, mu chýba naše rozhodnutie spoznať, naučiť sa a používať ho.

Rastislav Šarišský

Rastislav Šarišský

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som fanúšik a používateľ esperanta. O tom, ako s dá tento jazyk využiť, sa môžete dozvedieť vo filme Esperanto je ... Zoznam autorových rubrík:  Eurovoľby 2009Esperanto a anglicky hovoriaciStrana bláznovÚvahySprávy z EsperantskaNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu