reklama

Esperanto a anglicky hovoriaci svet 3/4

Ľúbostný list je silné slovo, ale mužsko-ženské iskrenie v nich nechýbalo. Veršované správy, ktoré si v čase pred internetom vymieňali Viliam Auld a Marjorie Boulton. Neskôr vyšli aj knižne pod názvom Rimleteroj.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Marjorie Boulton je Angličanka, stredoškolská profesorka angličtiny. Najznámejšia esperantská poetka, tvorila v esperante aj angličtine.

Viliam Auld, škótsky učiteľ anglickej literatúry, najvýznamnejší esperantský básnik, je niečo ako náš Milan Rúfus. V rovnakom čase boli navrhnutí na Nobelovú cenu za literatúru, v rovnakom roku zomreli. Ale jeho ťažkotonážnym štýlom by som ho skôr prirovnal k Hviezdoslavovi. Auldovu dlhú báseň La infana raso (25 kapitol) čítajú aj skúsení esperantisti pomaly a s hrubým slovníkom v ruke. Vo vreckových slovníkoch tie slová nenájdete. Viliam Auld bol predsedom Akademio de Esperanto* (niečo ako Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra) a čestným predsedom esperantského PEN centra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Súčasným predsedom Akadémie esperanta je John C. Wells, Brit, emeritný profesor fonetiky na Univerzite v Londýne.

V poslednej časti sa pozrieme na esperantskú Wikipédiu.

Rastislav Šarišský

Rastislav Šarišský

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som fanúšik a používateľ esperanta. O tom, ako s dá tento jazyk využiť, sa môžete dozvedieť vo filme Esperanto je ... Zoznam autorových rubrík:  Eurovoľby 2009Esperanto a anglicky hovoriaciStrana bláznovÚvahySprávy z EsperantskaNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu