Prepáčte, je to dôležité?

Autor: Rastislav Šarišský | 26.7.2005 o 10:26 | Karma článku: 4,42 | Prečítané:  3415x

Už ste sa u Mojsejovcov stali VyVolenými Superstar Miliónovými tanečníkmi Veľkého brata? Virtuálna realita si uzurpuje našu pozornosť. Zas a znova na nás kričí z obrazovky, rádií, časopisov a novín. Chtiac-nechtiac sme vťahovaní do falošného sveta v ktorom skutoční ľudia robia nereálne veci, ktoré by za normálnych okolností nerobili.

Reality šou sú však iba vrcholec ľadovca. Sme zavalení zbytočnými informáciami. Akú bielizeň nosí a s kým práve chodí miláčik publika, alebo koľkých hlupákov zas rozdupali býky v Pamplone. Svedkovia biznisovi sa nás zo všetkých strán snažia presvedčiť, že iba z ich výrobkami a pôžičkami dôjdeme blaženosti. Nehovoriac už o SPAM-e a adware.

Skutočný svet sa topí v informačnom balaste. O tom čo sa skutočne deje, by nás mali informovať novinári. Ale beda! Dnes je už aj novinárčina druhom šoubiznisu. Dôležité je zaujať, pobaviť, udržať pozornosť, inak klesnú príjmy z reklamy. Dobrá búračka príde vhod, teba ešte zohnať nejakú politickú hádku. Shock must go on! Z informácií sa stávajú holé fakty a súvislosti sa niedke strácajú. Že sú správy bez informačnej hodnoty, že sú sivé a beztvaré, každý boží deň o tom istom? A vadí to niekomu?

Zábava je dôležitá. Človeku padne dobre, keď môže na chvíľu zabudnúť na skutočnosť a pohrúžiť sa do farebného sveta fantázie. Preto mám rád sci-fi. Uvedomujem si však, že je to iba fikcia, že svet okolo mňa je iný. Prozaickejší. Nemali by sme si fantáziu pliesť so skutočnosťou. Môžeme si vytvoriť milión falošných skutočností, pred skutočným svetom neutečieme. Žijeme v ňom a spoluvytvárame ho každým činom, ktorý urobíme alebo neurobíme. Preto by sme ho mali poznať taký, aký skutočne je.

Pevne verím, že tam kdesi za informačným šumom žijú obyčajní ľudia, ktorí žijú obyčajné životy. Že tam kdesi je skutočnosť vo svoje prostej kráse. Že kdesi na pokraji záujmu sú dôležité veci, ktoré spoluvytvárajú našu súčasnosť a budúcnosť. Môžu sa zdať bezvýznamnými a málo zábavnými, ovplyvňujú však chod dejín. A o nich by som chcel písať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kalavská po prehre na vláde: Nevzdám sa dva centimetre pred cieľom

Ministerka zostáva vo funkcii, aj keď vláda neschválila reformu nemocníc.

Dobré ráno

Dobré ráno: Pellegrini s Ficom si posielajú odkazy cez tlačovky

Pellegrini opäť odpovedal na otázky o Druckerovej strane.

Komentár Zuzany Kepplovej

Kalavská je len médium

Akoby sme sledovali primárky v strane Smer o to, kto bude tvárou sociálnej demokracie do volieb 2020.


Už ste čítali?