reklama

Máme platiť Británii 17 miliárd?

Súhlasíte s tým, že EÚ v dnešnej ekonomickej kríze zahadzuje 25 miliárd ročne? Súhlasíte s nespravodlivým 17 miliardovým príjmom Veľkej Británie? Súhlasíte s kastovným systémom v prístupe k informáciám? Aké cudzie jazyky ovládate? To sú otázky, ktoré sme položili kandidátom na poslancov do európskeho parlamentu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (210)
Prevzaté z http://www.europarl.europa.eu
Prevzaté z http://www.europarl.europa.eu 

Otázky dotýkajúce sa jazykovej politiky EÚ som poslal v mene Slovenskej esperantskej federácie 8. mája 2009 na elektronické adresy uvedené na internetových stránkach kandidujúcich strán. Výnimkou bola Demokratická strana, ktorá centrálnu e-mailovú adresu neuvádza. Správa poslaná na adresu SMK sa vrátila ako nedoručená. List mal takéto znenie:

Vážená pani kandidátka / vážený pán kandidát na člena európskeho parlamentu,

v roku 2005 bola zverejnená zaujímavá správa, ktorú vypracoval profesor François Grin z Univerzity v Ženeve. Podľa tejto správy:
– Európska únia odmietaním esperanta prichádza ročne o 25 miliárd eur
– občania EÚ prispievajú štúdiom angličtiny (kúpou učebníc, učebných materiálov, študijnými pobytmi...) do rozpočtu Veľkej Británie ročne sumou 17-18 miliárd eur

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úplný český preklad správy je na http://lingvo.org/raporto_grin_cs.pdf
Skrátená verzia v slovenčine je na http://lingvo.org/GRIN_sk.pdf
Originál správy vo francúzštine sa nachádza na stránkehttp://cisad.adc.education.fr/hcee/documents/rapport_Grin.pdf

Keďže sa aktívne zaujímame o otázky jazykovej politiky v rámci Európskej Únie i sveta, radi by sme sa dozvedeli aj Váš názor na niekoľko našich otázok:
1. Súhlasíte s tým, že EÚ v dnešnej ekonomickej kríze zahadzuje 25 miliárd ročne?Koľko nás ešte bude stáť tento drahý predsudok proti esperantu?
2. Súhlasíte s nespravodlivým 17 miliardovým príjmom Veľkej Británie? Majúobyvatelia Slovenska financovať Britániu? Máme platiť za to, že sme sa nenarodiliako Angličania?
3. Súhlasíte s kastovným systémom v prístupe k informáciám? Je spravodlivé, že existuje skupina ľudí, ktorá sa nemusí učiť cudzí jazyk, aby sa dostala k základným odborným informáciám? Je spravodlivé, že väčšina obyvateľov EÚ musí vynakladať úsilie, aby mohla publikovať v jazyku privilegovanej skupiny a prispieva tak k jej nadradenému postaveniu?
4. Aké cudzie jazyky ovládate? Myslíte si, že ich znalosť bude postačujúca pre vašuprácu v Európskom parlamente?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

(Koniec listu)

Skôr ako zverejním odpovede kandidátov, by som rád poznal názory voličov. Ako by ste na tieto otázky odpovedali Vy?

Rastislav Šarišský

Rastislav Šarišský

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som fanúšik a používateľ esperanta. O tom, ako s dá tento jazyk využiť, sa môžete dozvedieť vo filme Esperanto je ... Zoznam autorových rubrík:  Eurovoľby 2009Esperanto a anglicky hovoriaciStrana bláznovÚvahySprávy z EsperantskaNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu