Koľko úradníkov treba na výmenu žiarovky?

Autor: Rastislav Šarišský | 13.10.2009 o 10:40 | Karma článku: 9,48 | Prečítané:  2357x

Správna odpoveď: ani jedného. Úradníci nevymieňajú žiarovky, pretože to neupravuje žiadna právna norma a orgány verejnej správy smú konať iba na základe zákona. A navyše nikto nepodal riadnu žiadosť (nie je na to tlačivo). Predstavme si, že by sa v záujme občanov rozhodla reagovať vláda (jedným zo sponzorov vládnej strany by bola fabrika na žiarovky). Vyzeralo by to takto:

 Prevzaté z Wikipédie

Na začiatku je Národná stratégia výmeny žiaroviek, ktorá definuje priority vlády v procese výmeny žiaroviek. Stratégia prešla riadnym pripomienkovým konaním a bola schválená vládou. V jednej z pripomienok sa požadovala štúdia realizovateľnosti. Štátna správa nezamestnáva odborníkov na žiarovky a nikto nechce mrhať peniazmi daňových poplatníkov. Preto sa vyhlási verejné obstarávanie a vyhraje ho konzultačná firma, ktorá má s procesom výmeny žiaroviek bohaté skúsenosti (žiarovkám sa venujú už tri týždne).

Štúdia realizovateľnosti je vypracovaná a výmenu žiaroviek odporúča. Na 500 stranách podrobne rozpisuje pozitíva výmeny (napr. dá sa pracovať, aj keď sa zotmie) aj negatívne dopady, ak by k výmene nedošlo (tma, ktorá vyhovuje zlodejom). Dozrel čas vypracovať Akčný plán výmeny žiaroviek. Akčný plán prejde pripomienkovým konaním a je schválený vládou.

Úradníci však stále nemôžu konať, pretože chýba vykonávací predpis. Je teda vypracovaný návrh Zákona o výmene žiaroviek a zmene niektorých zákonov. Prejde pripomienkovým konaním, je schválený vládou a predložený parlamentu. Národná rada ho schváli s niekoľkými pripomienkami (v druhom čítaní sa do návrhu dostane novela Zákona o zalievaní trávnikov v znení neskorších predpisov). Vláda vydá príslušné nariadenie.

Na základe zákona a nariadenia vlády je vytvorené Oddelenie žiaroviek. Prebehne výberové konanie na vedúceho oddelenia a prvých zamestnancov (jeden už žiarovku držal v ruke, ostatní vyštudovali právo, ekonómiu alebo verejnú správu). Napriek nedostatku pracovníkov je vypracovaná Smernica o postupe výmeny žiaroviek. Nasleduje verejné obstarávanie na nákup žiaroviek. Zvíťazí istá nemenovaná fabrika na žiarovky, ktorá ako jediná spĺňa podmienky súťaže (má ešte na sklade žiarovky).

Kedže žiarovky sa už nevyrábajú, je nutné novelizovať Zákon o výmene žiaroviek a o zmene niektorých zákonov. Novela zákona...

Žiarovku pred rokmi vymenila upratovačka. V celej budove sa už niekoľko mesiacov používajú výhradne žiarivky. Žiarovky sú ako nedostatkový tovar príliš drahé.

Osobná poznámka: Som rád, že žijem v právnom štáte, kde vládnu právnici zákony.

Copyleft: Text smie byť voľne šírený, ak bude obsahovať odkaz na tento článok

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kalavská po prehre na vláde: Nevzdám sa dva centimetre pred cieľom

Ministerka zostáva vo funkcii, aj keď vláda neschválila reformu nemocníc.

Dobré ráno

Dobré ráno: Pellegrini s Ficom si posielajú odkazy cez tlačovky

Pellegrini opäť odpovedal na otázky o Druckerovej strane.

Komentár Zuzany Kepplovej

Kalavská je len médium

Akoby sme sledovali primárky v strane Smer o to, kto bude tvárou sociálnej demokracie do volieb 2020.


Už ste čítali?