reklama

Dajme slovenčine prednosť!

26. september je Európskym dňom jazykov. Európska únia vyjadruje záujem zachovať jazykovú rozmanitosť, zabúda však pri tom na najúčinnejší spôsob - podporu zo strany tých, ktorý jazyk používajú ako svoju materčinu. Ničím však nemôžeme k zachovaniu európskej kultúrnej rozmanitosti prispieť viac, ako starostlivosťou o náš vlastný jazyk.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (70)

Nie je tajomstvom, že jazyky vymierajú. História zápasov o vlastné jazyky nás však už neraz poučila, že jazyk nemožno zničiť zákazmi, prenasledovaním, ani vnucovaním iného jazyka. Jedným z príkladov je aj slovenčina, ktorá dostala svoju dnešnú podobu práve v neľahkom období (viď tiež prípady poľštiny alebo litovčiny). Jazyk zomiera vtedy, keď zomrie posledný príslušník jeho národa alebo keď ho zavrhne vlastný národ.

Preto vyzývam všetkých, ktorí považujú slovenčinu za svoju materčinu: dajme jej prednosť! Nedávajme "špicovým" veciam prívlastok "chladný" (cool), nebuďme iba "v" (in), keď môžeme byť "v obraze". Ak pre istý pojem existuje výstižné slovenské pomenovanie, dajme mu prednosť pred cudzojazyčným výrazom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dajme slovenské názvy reštauráciám, kaviarňam, firmám, hudobným podujatiam... Neschovávajme slovenčinu pred turistami na smerovkách za inojazyčné nápisy. Prišli sem predsa preto, aby spoznali našu krajinu, našu kultúru, a k tej patrí aj jazyk! Pre orientáciu úplne postačí preklad menšími písmenami za slovenským textom. Tak je to napokon aj v súlade so zákonom o štátnom jazyku.

Hláskujme po slovensky aspoň vtedy, ak existuje aj slovenská obmena (PC - "pé cé", IBM - "í bé em"). Na internete používajme diakritiku. Ak sa zobrazí chybne, nie je to chyba ani používateľa, ani slovenčiny. Je to vina e-poštového programu alebo internetovej stránky. Moderný softvér používa Unikód, ktorý umožňuje zobraziť písmená väčšiny známych abecied, teda aj všetky slovenské.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenčina je jedným z 21 oficiálnych jazykov Európskej únie. Ak je to len trochu technicky možné, dožadujme sa, aby bola slovenčina používaná na rokovaniach a konferenciách. Obracajme sa na orgány EÚ v slovenčine a požadujme odpoveď v rovnakom jazyku aj vtedy, ak komunikujeme služobne a ovládame "rokovacie jazyky EÚ". Máme na to právo.

Zbavme sa ilúzie, že sa môžeme stať svetovými iba so znalosťou cudzích jazykov. Ak si nedokážeme vážiť sami seba, nemôžeme to očakávať od iných. Máme niečo, čo svetu chýba - náš jazyk a našu kultúru. Sú predsa viac než len história a folklór! Dokážme, že sú živé a schopné obstáť v modernom svete!

Rastislav Šarišský

Rastislav Šarišský

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som fanúšik a používateľ esperanta. O tom, ako s dá tento jazyk využiť, sa môžete dozvedieť vo filme Esperanto je ... Zoznam autorových rubrík:  Eurovoľby 2009Esperanto a anglicky hovoriaciStrana bláznovÚvahySprávy z EsperantskaNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu