Nič vám nepoviem, som predsa úradník!

Autor: Rastislav Šarišský | 21.10.2005 o 8:09 | Karma článku: 7,17 | Prečítané:  2650x

Občas ma práca v štátnej správe dokáže poriadne vytočiť. Absurdný je najmä spôsob, akým štát hospodári zo svojim majetkom. Aby niekde ušetril pár tisícov, inde stráca milióny. Mám sto chutí vykričať všetko, čo o tom viem. Ale neurobím to, zakazuje mi to zákon.

Podľa zákona o štátnej službe má štátny zamestnanec povinnosť „zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel v súvislosti s vykonávaním štátnej služby a ktoré v záujme služobného úradu nemožno oznamovať iným osobám, a to aj po skončení pracovného pomeru.“ Že je tu aj zákon o slobode informácií? Že sa v ústave spomína sloboda prejavu a právo na informácie? A čo má byť? Máme verejnosť zaťažovať informáciami o tom, ako funguje republika (alebo ak chcete „res publica“)? Aby sa v tom mohol každý vŕtať? To by sme dopadli!

Bývalá predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie svojho času rozhodla, že sa na internete budú zverejňovať úplné znenia rozhodnutí o námietkach. Niekoľkých zamestnancov úradu tým poriadne vydesila. V rozhodnutiach sa môžu vyskytnúť detaily z ponúk firiem, ktoré sa uchádzajú o tender. Čo ak by sa niektorá rozhodla, že úrad zažaluje za porušenie obchodného tajomstva? Vyriešilo sa to šalamúnsky — zo zverejnených rozhodnutí sú vymazané identifikačné údaje namietajúcej firmy.

Keď som raz navrhol, aby úrad prostredníctvom internetovej stránky poskytoval istú službu, bol som upozornený, že na to nemáme právo. Štátny orgán môže podľa ústavy konať len „v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.“

Pokiaľ viem, neexistuje zákon, ktorý by prikazoval vychádzať občanom v ústrety. Dokonca sa odvážim tvrdiť, že pokiaľ ide o zákony, tak tu štátna správa vôbec nie je pre občanov. Načo ich teda zaťažovať niečím, do čoho im nič nie je? Veď my vlastne robíme iba to, čo sme sľúbili v sľube štátneho zamestnanca — dodržiavame ústavu a zákony. Vďaka zákonom tu sme a zákonom z hĺbky duše slúžime. Daj im Boh večnú slávu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kalavská po prehre na vláde: Nevzdám sa dva centimetre pred cieľom

Ministerka zostáva vo funkcii, aj keď vláda neschválila reformu nemocníc.

Dobré ráno

Dobré ráno: Pellegrini s Ficom si posielajú odkazy cez tlačovky

Pellegrini opäť odpovedal na otázky o Druckerovej strane.

Komentár Zuzany Kepplovej

Kalavská je len médium

Akoby sme sledovali primárky v strane Smer o to, kto bude tvárou sociálnej demokracie do volieb 2020.


Už ste čítali?