reklama

Sme uzavretí a nevšímaví?

Viete, že v USA sa jedno z deviatich detí narodí maloletej matke, jedno zo siedmych nikdy nedokončí školu a jedno z 23 skončí vo väzení pred dosiahnutím veku 17 rokov? Verili by ste, že esperantská vegetariánska organizácia vznikla už v roku 1908 a jej čestným predsedom bol L.N Tolstoj? Aj takéto informácie sa dajú dozvedieť pri čítaní esperantských časopisov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Esperantský dvojmesačník Kontakto
Esperantský dvojmesačník Kontakto 

Ôsmeho novembra bol na internetovej stránke Slovenskej esperantskej mládeže zverejnený pomerne kritický článok. Autor v ňom vyjadruje „sklamanie z uzavretosti esperantského hnutia do seba.“ Pýta sa, prečo sa hnutie za slobodný softvér a esperantské hnutie navzájom ignorujú. Sám však spomína preloženie časti Linuxu do esperanta a prácu redaktorov esperantskej časti Wikipédie. Prečo toho nie je viac? Možno preto, že počítače sú pre väčšinu esperantistov ako španielska dedina.

Mnohí esperantisti sú vegetariáni. Dnes už v každom podniku nájdete aj niečo „vegetariánske“. Ešte pred desiatimi rokmi však na vegetariánov pozerali ako na čudákov. A pritom má vegetariánstvo korene hlboko v minulosti. Esperantská vegetariánska organizácia vznikla už v roku 1908 a jej čestným predsedom bol L.N Tolstoj. Dozvedel som sa to z tiráže časopisu Esperantista vegetarano, ktorý mal v 80-tych a 90-tych rokoch slovenského redaktora.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno sa v jednej televíznej vedomostnej relácii súťažiaca pohrdlivo vyjadrila o sci-fi (tiež moja srdcová záležitosť). Vraj dáva prednosť realistickejším katastrofickým filmom. Ako taký katastrofický scenár vyzerá v skutočnosti sa dá prečítať v úvodníku esperantského dvojmesačníka Kontakto (5/2005): „... lekársky tím z Georgie, ktorý do oblasti katastrofy vyrazil hneď po búrke, bol desať dní posielaný z mesta do mesta cez štyri štáty. Celkovo prešiel 1,7 tisíca míľ a počas tejto odysey pomohol iba jednému človeku – celkom náhodou, býval totiž v tom istom hoteli.“ Reč je o situácii v USA po odzení uragánu Katrina.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvý článok spomínaného časopisu rozoberá podivnú tému — chudobu v bohatých Spojených štátoch. Okrem iného tam možno nájsť aj informácie o tom, že v USA sa 1 z 5 detí narodí v chudobnej rodine, 1 z 9 porodí maloletá matka, 1 zo 7 nikdy nedokončí školu a 1 z 23 skončí vo väzení pred dosiahnutím veku 17 rokov. Témou chudoby v iných častiach sveta sa zaoberajú ďalšie články.

Zaujímavé sú aj predbežné témy na budúci rok (Kontakto má tematické čísla): Ako sa prepletá skutočnosť s mýtmi, Vegetariánstvo/Práva zvierat, Jazyky, Rovnosť pohlaví/Feminizmus, Globalizácia. Časopis má tiež nahovorenú podobu pre nevidiacich a možno ho začuť v rozhlasovom vysielaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sme teda uzavretí a nevšímaví? Nesporne! Niekoľko lastovičiek ešte leto nerobí. Platí to však nielen pre esperantistov. Možno by sme všetci mali venovať menej pozornosti „realistickým“ televíznym programom a počítačovým hrám a viac svetu okolo nás.

Rastislav Šarišský

Rastislav Šarišský

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som fanúšik a používateľ esperanta. O tom, ako s dá tento jazyk využiť, sa môžete dozvedieť vo filme Esperanto je ... Zoznam autorových rubrík:  Eurovoľby 2009Esperanto a anglicky hovoriaciStrana bláznovÚvahySprávy z EsperantskaNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu