Viete, prečo bol Kotleba úspešný?

Autor: Rastislav Šarišský | 12.3.2016 o 0:00 | (upravené 12.3.2016 o 15:29) Karma článku: 5,33 | Prečítané:  440x

Nemali by sme podliehať klamu, že (neo)nacistami sú ľudia, ktorí milujú uniformy, násilie a  chcú vyvraždiť podľudí. To sú príznaky až posledného štádia. Na začiatku je strata kontaktu s realitou.

Príčiny extrémizmu v Európe začali vo chvíli, keď sme prestali vidieť to, čo máme rovno pod nosom. A začali sme si vymýšľať problémy, ktoré vôbec nemáme. Zoberme si napríklad chudobu. Extrémna chudoba je definovaná ako príjem nižší ako 1 $ za deň. Vo svete ňou trpí viac ako miliarda ľudí. Viete si predstaviť 1 $ za deň? To je približne 30 eur mesačne. Keď bezdomovec na Slovensku predá za deň dva čísla Nota Bene, je už nad hranicou.

Nemám v láske nenažratých bohatých, ktorým prvý milión nestačí, a hrabú a hrabú. Zároveň si však uvedomujem, že spolu s väčšinou obyvateľov Slovenska patrím k 10% najbohatších ľudí sveta. Áno, na každého chudobného Slováka pripadá 9 ľudí, ktorí môžu o takom neuveriteľnom bohatstve iba snívať. Ale nemusíme chodiť tak ďaleko.

Aj na Slovensku máme chudobné regióny s vysokou nezamestnanosťou. Nie náhodou sú to tie s vysokou rómskou populáciou v osadách. Napadlo vás niekedy, že tá chudoba, ktorá sa ukazuje štatistikách, to sú práve tí Rómovia z osád? Uvedomujete si, že keby nepoberali dávky, boli by regióny ešte chudobnejšie? Klesli by tržby v obchodoch, z úradou práce by mohli prepustiť zopár úradníkov, a tí by sa na tom istom úrade mohli postaviť do fronty ako nezamestnaní... My v Bratislave by sme sa potešili, ostalo by nám viac na platy.

Keď sme pri nezamestnanosti, je ťažké zohnať prácu tam, kde je menej voľných miest ako nezamestnaných (preto ľudia utekajú na západ, a nie do Ruska). Ale uvedomujete si, o koľko je ťažšie nájsť si prácu, ak ste Róm? Skúste sa do toho vžiť. Je jedno, akú školu ste vychodili, vo chvíli, keď uvidia vašu farbu pleti, záujem o vás končí. Predstavme si aj opak, že by ľudí s tmavou pleťou brali automaticky. Narástli by tak šance bieleho nezamestnaného, alebo by to mal ešte tažšie?

Nechcem aby ste boli Rómom vďační, že ste na tom lepšie. Ale nezvaľujte vinu na tých, čo sú v ešte horších sračkách ako vy. Najmä ak sú tam aj  kvôli vašej neochote vidieť reálny svet.

Podobne sú na tom aj iné "vážne" problémy Slovákov. Myslíte si, že keď zakážete homosexuálov, tak rozvodovosť klesne?  Myslíte, že ak zavriete hranice pred moslimami, tak prestane domáce násilie a nebude dochádzať k znásilneniam? Vážne veríte, že keď namiesto Fica zvolíte inú tvrdú ruku, tak "oni" prestanú kradnúť? Potom si zaslúžite od tvrdej ruky ešte tvrdšiu facku.

Odpoveď, prečo Kotleba uspel, nájdete na Wikipédii: "Fašizmus je forma radikálneho autoritatívneho nacionalizmu vyznačujúca sa obsesívnymi predstavami o rozklade spoločnosti, dekadencii a o národnom potupení..."

Vo chvíli, keď si prestanete vážiť pokrok, ktorý Európa a svet urobili, keď prestanete vidieť v akej bohatej krajne žijete, keď ohrdnete osobnou slobodou a práva menšín začnete považovať za amorálnosť a ohrozenie vlastnej identity, v tej chvíli sa z vás stal fašista.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pat v parlamente urobí z Čaputovej najsilnejšieho hráča

Prezidentke hrozí, že by mala poveriť Kotlebu.


Už ste čítali?