Dovolenka v túlavej krajine

Autor: Rastislav Šarišský | 18.6.2007 o 10:00 | Karma článku: 4,31 | Prečítané:  1516x

Kam sa chystáte tento rok na dovolenku? Chcete navštíviť exotickú krajinu, stretnúť zaujímavých ľudí? Láka vás spoznávať kultúry, jazyky, zvyky a tradície slovanských národov? Alebo radšej chcete zostať doma, vychutnávať našu prírodu a pripomenúť si írečitý život našich predkov? Skúste to všetko naraz a navštívte Esperantsko!

Múzeum liptovskej dediny, PribylinaMúzeum liptovskej dediny, PribylinaRastislav Šarišský

Esperantsko je naozaj zvláštna krajina. Nemá štátne hranice ani vlastné územie, jej obyvatelia sú v nej iba na návšteve, napriek tomu však má svoj jazyk, kultúru, zvyky, dejiny a symboly. Esperantsko je všade tam, kde sa zíde aspoň zopár esperantistov. Dá sa navštíviť napríklad pomocou bezplatnej hostiteľskej siete Pasporta servo (viac ako 1000 hostiteľov v 80 krajinách), ktorá umožňuje spoznávať skutočný život ľudí v cieľovej krajine.

Tým pravým Esperantskom sú veľké festivaly (nazývané kongresy), ktoré sa každý rok konajú v inom meste sveta (tento rok napr. v Jokohame a Hanoji). Kúsok cudziny sa stáva výsostným územím, kde si možno naplno vychutnať esperanto a esperantskú kultúru. Bežne sa na nich stretávajú účastníci z desiatok krajín a svojím podielom prispievajú k formovaniu skutočného medzinárodného jazyka. Pre túlavejších sú tieto podujatia dobrou zámienkou navštíviť ďalší kút našej planéty.

Medzinárodná letná škola esperanta, ktorá sa bude 21. až 27. júla 2007 konať v hoteli Esperanto v Pribyline je menším súrodencom veľkých festivalov. Hlavnou témou podujatia sú slovanské kultúry, jazyky, tradície, zvyky, dejiny... Naplánované sú aj turistické výlety a návšteva susedného Múzea liptovskej dediny. Predpoludním bude prebiehať výuka esperanta pre pokročilých aj začiatočníkov. Ak po esperantsky neviete ani slovo, alebo ste sa esperanto len začali učiť, je to pre vás jedinečná príležitosť vstúpiť do Esperantska. Vyskúšajte, koľko sa dá za jediný týždeň naučiť z najľahšieho jazyka, v esperatskom prostredí, účinnou priamou metódou!

Viac o podujatí na jeho webstránke http://ses.esperanto.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?